7 tipp a tudatos kismamaruhatár kialakításához
Vannak olyan életesemények egy nő életében, amelyek új ruhatárért kiáltanak. Megkaptad az első igazi állásodat? Irány decens irodai ruhákat vásárolni! Magasabb pozícióba léptél? Ideje ezt a gardróbódnak is lekövetnie! Két csíkot mutat a terhességi teszt? Akkor végre lehet kismamaruhákat vásárolni! De álljunk csak meg egy pillanatra…
1. Várd ki
A tudatos ruhavásárlás egyik alappillére, hogy olyan darabokat vásároljunk, melyeket sokáig ki tudunk használni, és a terhesség, akárhogy is nézzük, átmeneti állapot, főleg az a része, amikor ténylegesen máshogy kell öltözködni, azaz szükséges új cuccok beszerzése, így az első tipp mindenképpen az, hogy várj a vásárlással. Nem tudhatod, hogy neked mikortól lesz szükséged klasszikus kismamaruhákra, sőt azt sem, hogy egyáltalán szükséged lesz-e. Így az első trimeszterben még próbálj nem elcsábulni a szebbnél szebb kismamaruhák iránt. Nem érdemes előre beszerezni nagyobb melltartót, terhes télikabátot, mert könnyen meglehet, hogy nem is lesz rá szükséged.
2. Nézz körül a szekrényedben
Nem is gondolnád, hogy mennyi meglévő ruhád tud majd jó szolgálatot tenni a várandósságod alatt is. Tipikusan az oversized felsők, ingek, bő vagy éppen szűk, de elasztikus ruhák lesznek azok a darabok, amiket prímán tudsz majd öv nélkül vagy az öv áthelyezésével nagy pocakkal is hordani, érdemes ezeket mindenképpen a gardróbod jól látható helyén tartani majd. Az is könnyen előfordulhat, hogy egy eddig mellőzött ruhadarab válik új kedvenceddé ebben az időszakban. Azt pedig régóta tudjuk, hogy a legfenntarthatóbb döntés a szekrényünkből öltözködni.
3. Kismamaruha 2in1
Ha viszont kismamaruhát vásárolsz, akkor érdemes olyat választani, ami a későbbiekben a szoptatás alatt is jó szolgálatot tesz, azaz felül vagy végig gombos/cipzáras, trükkösen szabott a mellrészen, így a ruhadarab nem csak arra a pár hónapra fog szólni, amíg óriási a pocakod. Bár azt nem tudhatod, hogy milyen lesz az alakod a szülés után, de vannak olyan fazonok, amik pocakkal és anélkül is jól mutatnak, úgyhogy bármennyire is nehéz, próbálj arra is gondolni, hogy a szülést követően ki tudd használni az új ruhákat.
4. Ha vásárolsz, vásárolj ésszerűen
Csábító, hogy kismama-ruhadarabokból egyszerre nagyobb mennyiséget vegyünk, de nem biztos, hogy ez a célravezető. Ha a babavárás előtti időkben prímán elvoltál 1-2 szoknyával, akkor nem érdemes egyszerre 5 kismama-kompatibilis szoknyát venned. Gondold át az öltözködési szokásaidat, és ennek megfelelően hozz tudatos vásárlási döntéseket.
5. Amit (általában) nem lehet megúszni
A meglévő nadrágjaid lesznek jó eséllyel az első olyan darabok, amelyeket nem tudsz majd használni, így a kismamanadrágot valószínűleg hamar be kell majd szerezned, és 2-3 darabra jó eséllyel szükséged is lesz majd. Ha őszi-téli időszakban vagy terhes, akkor még egy terhes leggings is nagyon jól tud jönni, gyakorlatilag jolly joker darab lesz mindenféle felsővel és ruhával. Sokan a szülés után is a kényelmes “pocakvédő” nadrágjaikat hordják még hónapokig.
6. Szerezd be használtan
Mivel a terhesség mindenkinél egy pár hónapos állapot, ezért kevesebb alkalmunk van “széthordani” egy-egy darabot, így bátran válogathatunk pre-loved darabok között, hiszen jó eséllyel ki tudunk fogni nagyon jó állapotban lévő ruhákat. Ha vannak barátnőid, akik átestek a várandósság csodálatos állapotán, puhatold ki náluk, hogy vannak-e elfekvő cuccaik, illetve böngészd át a használtruha-piacot online és offline is.
7. Rendezd át a szekrényed
Ahhoz, hogy átlásd, milyen ruhadarabokból választhatsz ebben az időszakban, érdemes a szekrényedet letisztítanod, és elraknod minden olyan holmit, amit nem tudsz majd a várandósság alatt viselni. Felesleges egy tele szekrény előtt állni nap mint nap, és észrevételezni, hogy a látott darabok 10%-át tudod csak hordani. Legyen a gardróbod fókuszált, így tisztán fogod látni azt is, hogy mire van még szükséged.
A babavárás időszaka rengeteg hormonális és érzelmi változást hoz, de érdemes szem előtt tartani, hogy ebben az időszakban is tudatosan és fenntarthatóan vásároljunk. Így is szuper csinos és stílusos kismamák leszünk!
Szerző:
Fogarasy-Zólyomi Zsu
Ha Te is szeretnél végre tudatos ruhatárat, átlátható ruhásszekrényt, akkor további tippekért kövesd Zsu-t az Instagramon: https://www.instagram.com/zsu_gardrobmaniaja/
Ez is tetszeni fog:
Mikor használjunk előmosást a babaruhák mosásánál?
Mire jó az előmosás a babaruhák mosásánál? Mi történik az előmosás során? Milyen esetekben van...
Babaruhaméretek
Hogyan igazodj el a különböző babaruhaméretek (és babaruhacímkék) között? Mennyit nő és hogyan...
Mibe öltöztessük a babát?
Első gyermekes szülőként nehéz eldönteni, hogy miből mennyi babaruha az éppen elég, mibe...
Színpaletta babaruhákhoz
Egy jól variálható, szerethető, de egyben praktikus babakapszulához két dologra van szükségünk:...
Mi a különbség egy felnőtt és egy baba kapszularuhatár között?
Felnőtt kapszulagardróbokról egyre gyakrabban hallhatunk. Napjainkban már Magyarországon is sokan...
Babaruhák tárolása, avagy Konmari és a gardróbrendszerezők
Az első kisbabát (is) izgalommal és határtalan szeretettel várjuk. A megszületés előtti napokban,...
7 tipp a babaruhák tudatos selejtezéséhez
A babaruhák selejtezése nem egyszerű feladat, pláne egy kisbaba mellett. Minél korábban alakítunk...