Oldal kiválasztása

Baba kapszulagardrób összeállítása

2023. 05. 20. | Baba kapszularuhatár, Minimalizmus, Újszülött öltöztetése

Hihetetlen mennyi időt tudunk eltölteni kisbabánk öltöztetésével. A ruhák megvásárlása, cseréje, a mosás, a szárítás / teregetés, a rendezés, a kinőtt ruhák elpakolása, fotózása, eladása vagy elajándékozása mind-mind értékes órákat vesz el tőlünk, szülőktől, ahelyett, hogy azzal foglalkoznánk, amivel igazán szeretnénk. Alvással. Az első néhány hónapban mindenképp.. 🙂

Ha viszont kapszulagardróbot hozunk létre kisbabánknak, akkor töredékére csökkenthetjük ezt az időt. Ebben a cikkben szó lesz arról, hogy mi is az a kapszulagardrób és milyen előnyökkel jár, ha így öltöztetjük babánkat. Megnézzük, milyen lépéseken keresztül hozhatunk létre ilyen kapszulagardróbot, és adunk néhány tippet a gyakorlati megvalósításhoz is. De kezdjük a legelején:

Mikor nevezünk egy ruhatárat kapszulagardróbnak?

A kapszulagardrób egy kicsi, jól variálható, tudatosan összeállított ruhatár, amelynek darabjait egytől egyig szereted. A legszükségesebb babaruhákat tartalmazza, szezonális darabokkal kiegészítve az év folyamán. Egy kapszulagardrób jól átgondolt, hasznos és egyben trendi is.

A kisbabáknak nagyjából háromhavonta kell lecserélni a ruhatárát az első két életévükben. Vagy azért, mert kinőtték őket, vagy mert az évszak változásának köszönhetően más ruhákra van szükségük. Tehát minden 12. hétben újra és újra végig kell gondolnod és meg kell venned kisbabád számára a kisruhákat. Ha nincs egy rendszered erre, úgy fogod érezni, hogy folyamatosan ruhákat nézel a neten, ruhákat pakolsz a dobozba el vagy a fiókba be. A kinőtt ruhákkal teli dobozok, zsákok pedig egyre csak gyűlnek a szekrényben, a tárolóban, az ágy alatt, vagy ahol hely van…

Erre ad jó megoldást a kapszulagardrób.

baba kapszularuhatár újszülött kislány

Milyen előnyei vannak a baba kapszulagardróbnak?

Összeszedtünk egy pár érvet a baba kapszulagardrób mellett, kinél ez, kinél az lesz a fontosabb.

  • kevesebb döntést kell meghoznod, amikor felöltözteted kisbabádat: mivel a baba kapszulagardrób a lehető legkevesebb, de jól variálható ruhából áll, nem kell gondolkodni, mit mivel kellene felvennie. Az összeillő babaruhák miatt szinte minden mindennel kombinálható.
  • ezután könnyebb lesz a babaruha vásárlása: a kapszulagardrób segít abban, hogy tudatosan vásárolj babaruhát, és hogy gondold mindig végig, mihez illik majd az új ruha. Így elkerülhetjük azt, hogy folyamatosan halmozzuk a babaruhákat, miközben ugyanabba a pár kisruhába öltöztetjük őket, hiszen azokat szeretjük a legjobban. (Egyébként a babaruhák tudatos vásárlásáról már írtunk korábban, ha olvasnál többet is erről a témáról.)
  • kevesebbet fogsz költeni a baba ruháztatására: mivel kevesebb babaruhából áll a kapszulagardrób, ugyanannyi pénzből jobb minőségű babaruhát tudsz venni (ha szeretnél). Egy idő után a jól átgondolt, tudatos vásárlásnak köszönhetően kevesebbet fogsz költeni a ruháztatásra, tervezhetőbb lesz a költés.
  • a gyerek is kiválaszthatja mit szeretne felvenni, és te sem fogsz a döntésétől a falra mászni: a kapszulagardróbnak éppen ez lenne a lényege, hogy bármiket is választ, azok illenek egymáshoz. Az idő pedig hamarabb eljön, mint gondolnánk. A kislányom már két évesen képes harcra menni, ha olyan ruhát akarok ráadni, amit nem szeret – egyelőre még én győzök, kapszulagardrób nélkül kérdés, meddig menne ez így.. 🙂
  • kiszámíthatóbb mosások, kevesebb teregetés, hajtogatás: a kisebb ruhatárnak köszönhetően tervezhetőbb lesz, hogy kb. mit mikor mosunk és nem fogunk belefulladni a szennyes ruhákba.
  • +1 előny – apuka is könnyen tudja öltöztetni a babát: az anyukák felé irányuló „mit adjak rá” kérdések értelmüket vesztik :D. 

Hogyan állítsd össze a baba kapszulagardróbot?

Egy kicsit más, amikor magadnak vagy kisbabádnak állítasz össze kapszulagardróbot. Kisbaba esetén változik a méret, az évszak, így mindig nulláról kell kezdeni az egészet. A lépések viszont szinte ugyanazok.

0.lépés: Csinálj helyet!

Pakold ki az összes babaruhát az összes szekrényből, és válogasd ki belőlük azokat, amik még jók a babára. A többit tedd félre és pakold el. Azokat már úgysem fogod ráadni, így csak helyet foglalnak a szekrényben.

Ha van időd, elrendezheted most rögtön a már kinőtt kisruhákat is. A leggyorsabb módszer erre:

  1. Ha kiteríted őket méret szerint, és kiválasztod azt a pár (max.3-5) kedvenc babaruhát, amit a legjobban szerettél. Ezeket elteheted emlékbe. Többet nem érdemes, úgyis rengeteg fotó készült a pici első pár hónapjáról, amik majd emlékeztetnek a többi ruhácskájára.
  2. Ha ezzel megvagy, nézd végig, van-e olyan jó állapotú ruha, amit szívesen eltennél a kistesónak.
  3. Végül válogasd ki azokat, amiket már ajándékba sem mersz adni – ezek mennek majd a ruhakonténerekbe.
  4. Az így megmaradt kisruhákat rögtön fotózd le, és méret szerint elkülönítve csomagold be. Minden csomagra rögtön rá is írhatod, hogy ajándékba lesz, eladományozod vagy meghirdeted eladásra. Érdemes a csomagokat minél előbb elvinni a végső helyére, hogy ne foglalja otthon a helyet. 🙂

No tehát ha elpakoltuk a kinőtt babaruhákat, akkor már csak azok a kisruhák lesznek előttünk, amelyek még jók a babára.

1.lépés: Elemezd ki a baba ruhatárát!

Gondold végig, milyen ruhákat hord a babád a leggyakrabban? Melyek a kedvenceid, és melyeket nem szereted / nem adtad rá? Miért?  A méretével, fazonjával volt probléma? Vagy a színe miatt nem illett a többi kisruhához? Esetleg körülményes volt ráadni (pl. sok pici gomb miatt)? Vagy a babaruha minőségével volt baj?

Ha őszintén meg tudod válaszolni ezeket a kérdéseket, akkor látni fogod:

  • mibe öltözteted leggyakrabban a babádat,
  • milyen színeket, márkákat, fazont szeretsz,
  • mik azok, amiket kerülnöd kell legközelebb (hisz úgysem adod rá).

Minden olyan kisruhát, amit ritkán vagy egyáltalán nem adtál eddig rá, tedd félre. A cél az, hogy olyan ruhatárad legyen, melynek minden darabját gondolkodás nélkül bármikor ráadnád a kicsire.

2.lépés: Tervezd meg a baba kapszulagardróbot!

Itt azt fogjuk megnézni, milyen ruhából hány darabra lesz szükségünk.

Gondold végig, hogy az életviteletek és az időjárás függvényében milyen ruhadarabokra lesz szükséged, illetve ezeket majd milyen méretben kell beszerezned. Például ősszel kell átmeneti kabát vagy kapucnis felső, nyárra napozó. Ha sokat vagytok kinn, és szeret a fűben hemperegni, akkor a sok kisruha nem túl előnyös. És így tovább. A végén lesz egy listád a ruhadarabokról, amikre majd szükséged lesz.

Miből mennyit? Az attól függ, hányszor tervezel mosni a héten. Ha például hetente egyszer, akkor kell legalább 7 nappali szett + pár tartalék, ha valamit összekoszol. Ha hetente kétszer mosol, akkor 5-6 nappali szett (naci + póló) is elég lesz. Ez addig igaz, amíg el nem kezd intézménybe járni (bölcsi, családi napközi), akkor újra kell gondolni az egészet, mert szinte mindennap legalább két rend ruhát összekoszolnak – legalábbis nálunk.. 🙂 Újszülötteknél érdemes rugdalózókban is gondolkodni, mint nappali szett. Kényelmesebb nekik, mint a naci+póló kombó.

Ha a nappali szettekkel megvagy, tedd hozzá a csini ruhákat (kisruha, kantáros), illetve a pulcsikat, kabátot, felső ruházatot. Ezután jöhetnek a rugdalózók és a body-k. Mivel ezek többsége úgyis otthon vagy éjjel lesz rajtuk, itt lehetünk kicsit megengedőbbek az összeilleszthetőség tekintetében.  Végül jöhetnek az apróságok: zokni, harisnya, cipő és sapka.

Ha megvannak a számok, a már meglévő listád (1.lépés) minden egyes eleméhez írd oda őket. Máris kész a bevásárlólistád. 🙂 De várj még a vásárlással, előtte van még egy kis dolgunk. 🙂

Ha konkrét számokat szeretnél látni egy kapszulagardróbra, akkor nézd meg ezt a cikkünket, ahol egy újszülött baba ruhatárának összeállításában segítünk.

Tehát egy 20-25 darabból álló kapszulagardróbbal már szinte mindent le lehet fedni. De lehet, hogy az életviteletek miatt, neked ennél kevesebb is elegendő, vagy éppen ellenkezőleg, többre lesz szükséged. De ne feledd: a kevesebb, több! A cél az, hogy a lehető legkevesebb kisruhából álló ruhatára legyen a babádnak, melynek minden darabját egytől egyig szereted!

Nem lesz elsőre tökéletes, de ez egy tanulási folyamat. Kell legyen egy kiindulási alapod (ez lesz az első kapszulagardróbod), és ahogy elkezded használni a ruhadarabokat, jobban fogod látni, melyikből hány darabra lesz szükséged.

baba ruhatár kék-barna színekben

3.lépés: Döntsd el a színeket (és a stílust)!

Ez a lépés segít nekünk abban, hogy egy átlagos ruhatáról valóban kapszulagardrób legyen. Válassz 3 főszínt, 2 neutrális színt és kezdőként legfeljebb 2 hangsúlyos színt.

Első lépésként válaszd ki a neutrális színeket, illetve a hangsúlyos színeket. Segíthet, ha megnézed most milyen színű kisruhái vannak a kisbabádnak (amik tetszenek is). A hangsúlyos színekből kiindulva gondold végig mik azok, amik leginkább illenek ezekhez a színekhez. Így fogod megkapni a főszíneket. A cél az, hogy minél inkább kombinálhatóak legyenek.

A legegyszerűbb (és főleg az első baba kapszulagardrób összeállításánál nagyon ajánlom), ha hangsúlyos színben, mintában keresed majd a felsőket (póló, pulcsi, egyebek), és neutrális színben a nacit, kisruhát. Vagy fordítva. Természetesen ettől eltérhetsz és választhatsz egymáshoz illő színeket is, de az több tervezést igényel. A minták kiválasztásánál érdemes odafigyelni, hogy lehetőleg a már kiválasztott színeket tartalmazza, hogy minél több ruhával tudd kombinálni.

A lányom (2 éves) színeinek például az alábbiakat választottam:

  • főszínek: sötétkék, halvány rózsaszín és mustársárga
  • neutrális színek: fehér és szürke
  • hangsúlyos színek: sötétzöld és pink

Ha megvannak a színek, érdemes egy rövid gondolatmenetet szánni arra, milyen stílusban szeretnéd öltöztetni a babát. Fiú vagy lány? Klasszikus stílus vagy fodros? Szereted a Disney babaruhákat? Egyszínűek tetszenek jobban vagy a színes, vidám mintás babaruhák? Sokkal könnyebb úgy vásárolni, hogy fejben tisztában vagy a stílussal (is).

4.lépés: Tervezd meg a költségkereted!

Sokszor kimarad ez a lépés, így egy idő után már fel sem tűnik, mennyit költöttünk babaruhákra. Pedig ez a lépés nagyban hozzájárul ahhoz, hogy tervezhetőbb legyen a baba ruháztatása.

Gondold végig, hol akarod megvenni a ruhákat. Például GAP vagy H&M babaruhát szeretnél vagy használtan vennéd a neten. Mivel tudod, milyen babaruhákra van szükséged, kb. meg tudod mondani, azok a típusok mennyibe fognak kerülni ott, ahol venni szeretnéd. Az így kapott árakat már csak be kell szorozni a szükséges mennyiségekkel és máris kész a költségkereted.

5.lépés: Babaruhavásárlás – végre!

Itt fogod meglátni, mennyivel egyszerűbb tervvel, listával elmenni vásárolni. Nagyon fontos viszont, hogy tartsuk magunkat a tervhez, és a költségkerethez! Minél több helyről, márkából vásárolsz, annál nehezebb lesz összekombinálni a színeket és a méreteket. Ezért inkább válassz ki egy, max 2 helyet, márkát, és azokból válogasd össze a babaruhákat.

Természetesen nehéz megállni, hogy egy-egy cuki ruhát ne vegyünk meg, főleg, ha éppen akciós és jó áron adják. Hiszen úgyis elfér a szekrényben, mondhatnád, csináltunk elég helyet a 0.lépésben. Mielőtt viszont megvennéd, nézd meg a listád! Kell ez neki? Illik a színe a többi kisruhához? Ha igen, vedd meg! Ne feledd, ha valamire nemet mondasz, később egy másik babaruhát meg fogsz tudni venni, ami viszont beleillik a jól átgondolt koncepcióba. 🙂 Főszabály, hogy mindig csak olyan ruhát vegyünk, ami megy a legtöbb ruhához. Így lesz teljesebb a baba kapszulagardrób és nemcsak nagyobb a ruhatár. Nem az a cél, hogy egy babaruhát csak egy-kétszer hordjon.

A vásárlás után

Ha beszerezted a listán lévő babaruhákat, otthon terítsd ki mindet és nézd végig őket. Ha szükséges, akkor itt lehet még finomhangolni a kapszulagardróbot. Vettél-e olyat, ami mégsem illik bele, esetleg túl sok az egyszínű,… Ha van még energiád, akkor próbáld meg visszacserélni, kicserélni őket, hogy tényleg olyan legyen a baba ruhatára, amilyet elképzeltél. Ha már se időd, se energiád ezzel foglalkozni, ne aggódj, 3 hónap múlva kezdheted elölről. 😛 Akkor viszont már csak elő kell venned a listádat, és az időközben felhalmozott tapasztalatokkal beszerezni az új ruhatárat. A tervezés nagy részét már nem kell megcsinálnod! 😀

Mi történik, ha úgy érzed, kevés ez a ruha neki?

Főleg az első kapszulagardróbnál fordul elő, hogy amint kiteríted azt a 20-25 babaruhát, elfog az az érzés, hogy még venni kéne neki, mert nem lesz elég. Adj magadnak időt! Várj egy pár hetet, mielőtt újra visszarohannál a boltba. Kevesebb ruhára van szüksége, mint gondolnád, és úgyis újra és újra azokat a kisruhákat fogod ráadni, amiket a legjobban szeretsz (függetlenül attól, hogy 2 fiókkal több ruhája van). Később még mindig dönthetsz úgy, hogy vásárolsz még pár babaruhát (de azt is csak tudatosan :)).

Hogyan tudsz spórolni a babaruhákon?

  • Próbálj meg két évszakra venni kapszulagardróbot (tavasz-nyár és ősz-tél), és egy icipicit nagyobb méretben. Ha éppen jó rá, akkor hamar kinövi. Ez később lesz releváns, az újszülöttek esetén semmi esélyed nincs arra, hogy a tavasz elején megvett kisruhákat nyár végén is hordja. Egy-egy méretet max. 2-3 hónap alatt kinőnek. Kivéve, ha olyan a fazonja a babaruhának, hogy több méretre is jó a kisruha (pl.56-62, 62-68,…).
  • Nézd meg a használt ruha webshopokat, FB csoportokat, garázsvásárokat. Bár több időbe kerülhet összeválogatni, megtalálni a megfelelő darabokat, de nagyon jó áron tudsz beszerezni babaruhákat.
  • Nézd meg, várd ki a leárazásokat a boltokban, nézd meg, van-e klubtagságuk, azokon keresztül is sok kedvezményt adnak.
  • Várd ki, amíg be nem tudod szerezni a listán lévő ruhadarabokat. Ne köss kompromisszumokat, mert akkor az egész rendszered felborulhat. Inkább pár héttel előbb kezd el a beszerzést.
  • Ha az időt akarod megspórolni, próbáld ki a bérelhető, saját és kisbabád igényeire szabott, egyedileg összeállított baba kapszulagardrób csomagjainkat. Te megadod az igényeket, mi pedig összeállítjuk neked.

Gyakorlati tippek a baba kapszulagardrób létrehozásához

  • Ha előre akarsz tervezni, akkor egy babának az első évében kb. 4 ruhatárra lesz szüksége: 0-3 hó (kb. 56-62-es méret), 3-6 hó (kb. 62-68-as méret), 6-9 hó (kb. 68-74-es méret), 9-12 hó (kb. 74-80-as méret).
  • Keresd a minőségi babaruhákat! Ezalatt most a tartósságot értem. Találd meg azokat a márkákat, amelyek árban megfelelnek neked, de jobban bírják a gyűrődést. Nem szakadnak el két mosás után, vagy nem jön le róluk a vasalt minta. Érdemes próbálkozni egy-egy új márkával, és betenni egy-két darabot a ruhatárba tesztelésként. A tapasztalat majd eldönti, része lesz-e a következő kapszulagardróbnak vagy sem. Ez nem jelenti azt, hogy rögtön Brendon vagy GAP babaruhát kell venned. De jelentheti azt, hogy például az Alid, Lidl termékei (saját tapasztalat alapján is) időtállóbbak, és nem utolsó sorban természetesebb anyagból is készülnek, mint például a Pepco babaruhái. Pedig árban nincs nagy különbség közöttük. Neked kell eldöntened, hol húzod meg a minőségi és árbeli határt, de próbálj ki újakat is, hogy lásd, mi a különbség az egyes márkákban, ha folyamatosan használatban és mosásban vannak.
  • Inkább keressük a jobb, de használt babaruhákat, mint az új, egyszer használatosakat. Árban nagyjából ugyanott leszünk. De a babának nem mindegy, milyen anyagból, milyen vegyszerekkel állították elő a ruhát.
baba kapszulagardrób újszülött babacsomag fenntartható babaruha

A kapszulagardrób létrehozása egy tanulási folyamat akár magadnak, akár a babádnak állítod össze. Minden gyerek más, minden szülő más, minden kapszulagardrób más. De mindegyikből lehet tanulni, és minden újra összerakott kapszulagardróbbal könnyebb és gyorsabb lesz ez a folyamat, míg a végén rutinná nem válik.  Kezdd el most! Megéri!

Ez is tetszeni fog: