Oldal kiválasztása

Babaruha vásárlás tudatosan

2023. 04. 27. | Babaruha, Újszülött öltöztetése

Időről időre felmerül, mennyi víz szükséges 1 kg pamut ruha (póló, farmer, babaruha, …) előállításához. A Textile Exchange 2014-es riportja* alapján egyetlen pamut body előállításához nagyjából 106 liter víz szükséges.

Ebben a cikkben összeszedtünk 5+1 dolgot, amit érdemes végiggondolni, ha tudatosan szeretnéd öltöztetni kisbabádat, és csökkenteni az ökológiai lábnyomunkat.

1. Mennyi babaruha kell – avagy kapszulagardróbot a babáknak

Talán ez a legnehezebb lépés. Amikor még a pocakban van a baba, és meglátjuk az első iciri-piciri ruhácskákat, nehéz megállni, hogy ilyenkor ne vásároljunk egy-két babaruhát. No igen, ezt használja ki az egész babaruhapiac is. 🙂 Ha viszont mindig listával indulsz neki a vásárlásnak (legyen az boltban, webshopon vagy akár Marketplace-n), akkor sokkal kevesebb felesleges babaruhát fogsz megvenni.

De mi legyen a listán? Az első babánál még nehéz eldönteni, mire is lesz szükséged, hiszen csak a család, barátok és blogok babakelengye listáira támaszkodhatsz, amik néha kissé ellentmondóak tudnak lenni. Egy pár hónap elteltével te is érezni fogod már, hogy mibe öltözteted szívesen a babát – inkább rugikat hord (fő a kényelem) vagy kezeslábas / kisruha párti vagy (mert abban a legcukibb)… Kell egy kis idő, amíg kitapasztalod, megtanulod a babák öltöztetésének fortélyait (de ebben mi is segíteni fogunk), és hogy neked mi jön be legjobban.

Ha végigolvastad már a neten az összes babakelengye listát, akkor próbálj meg rákeresni a baba kapszulagardróbokra. Angol oldalak, képek – no és persze a mi csomagjaink is 🙂 – jó kiindulópontot jelenthetnek. A kapszulagardróbokat úgy alakítják ki, hogy a lehető legkevesebb, jól variálható ruhákból le lehessen fedni egy teljes ruhatárat (jelen esetben egy kisbabáét). Ha ezeket a kapszulagardróbokat veszed alapul, nagyobb eséllyel kerülheted el, hogy feleslegesen vásárolj be a babaruhákból. Hamarosan írni fogunk arról is, hogy milyen szempontok alapján érdemes összeállítanod saját újszülött kapszula gardróbod, nézz vissza később, belinkeljük majd ide a cikket.

A másik lehetőség, amit ajánlani szoktam, az a Marketplace vagy Vinted. Mivel az újszülött babaruhákat olyan gyorsan kinövik a babák, hogy szinte nem is használták őket, ezért érdemes rákeresni a Marketplacen / Vinteden az eladó újszülött babaruha csomagokra. Látni fogod, egy-egy kisfiú, kislány babruha csomag mit tartalmaz, és akár be is szerezheted őket azonnal, egy csomagban.

2. Fedezd fel a használt babaruhák világát

Nézz körül a környezetedben, böngéssz egy kicsit a Marketplace-n, kutasd fel a használt babaruha webshopokat (mint például a Ruhafalvát) vagy városod adok-veszek Facebook csoportjait. Minél kisebb a baba, annál több szép, kitűnő állapotban lévő használt babaruhát találhatsz rá – akár olyan márkákat is meg tudsz így vásárolni, amit újonnan esetleg sokalltál. Sokat csak átnőttek, vagy éppen az a 2-3 hónap, amíg hordta, nem hagyott nagy nyomot a ruhán. Itt már előtérbe kerülhetnek azok a kérdések, hogy melyik márka bírja jobban a „gyűrődést”, például a patentok nem gyengülnek-e meg, vagy a (nem megfelelő) mosástól nem ment-e össze a kisruha. De ha egyszer ráérzel, mit is kell nézni a ruhán, akkor nincs megállás.

babaruhatár tudatosan

Ha magánszemélytől veszel használt babaruhát, célszerű a közeledben lévőkre rákeresni. Mindig nézd meg őket személyesen is – ha lehet napfényben. A képeken sajnos nem mindig látszik a babaruhák állapota. Lehet, hogy már nagyon bolyhos, sárgás, vagy a gumi már elengedett a kisnadrágokban. Ha nem magánszemélytől veszed neten keresztül, akkor 14 napon belül visszaküldheted, ha mégsem olyan minőségű lenne, mint amilyet szerettél volna.

3. Keresd az organikus pamutból készült babaruhákat

1 kg biopamut előállításához nagyjából 90%-kal kevesebb vízre van szükség* a hagyományos pamuthoz képest. Szerencsére a ruhagyártók is egyre inkább már biopamutból készítik babaruháikat, főleg az újszülöttek számára készült body-kat, rugikat, nacikat és pólókat. Azért vásárlás előtt érdemes megnézni a címkéket, kivételt mindig találunk. Ha nincs rajta, hogy biopamutból készült, akkor valószínűleg nem is az. A nagy fast fashion márkák többet bukhatnak márkaértékükön, ha valótlanul tüntetik fel a címkén a biopamutot, így azok esetében el is hihetjük azok valódiságát. A kínai árukon szereplő organikus pamut már adhat okot némi kételkedésre, de ez már hit kérdése.. Ha biztosra akarunk menni, akkor a tanúsítvánnyal rendelkező organikus pamut termékeket keressük (pl. GOTS), de ezekre még később visszatérünk.

4. Vigyázz a babaruhákra

Már akkor is sokat tehetünk környezetünkért, ha meggondoljuk, milyen gyakran és hány fokon mossuk a babaruhákat. Már csak az, hogy a címke szerint mosod ki a babaruhákat, csodákra képes. A mosáshoz adunk néhány tippet ebben a cikkünkben: Babaruhák mosása alacsony hőfokon

A mosószerekből, fertőtlenítőkből keressük meg a természetes összetételű szereket. A baba bőrének is az a legjobb, és a környezeted sem mérgezed feleslegesen vegyszerekkel.

5. Újrahasznosítás – babaruhák a körforgásos gazdaságban

Ne feledd, ha kinőtte, még nincs vége a körforgásnak. Gondold végig, mi lesz a sorsa a kinőtt babaruháknak. Ha lesz kistesó, elteheted, bár nem mindig tudod felhasználni őket. Ha téli helyett nyári baba lesz a kistesó, vagy kislány mellé jön egy kisfiú is, máris kiesett az eltett ruhák fele. Sok időre nem érdemes tartogatni. A gumik hamar megadják magukat, és akár már pár hónap, 1-2 év alatt is besárgulhatnak a ruhák. Ezen kívül rengeteg helyet foglal el a lakásban/házban, és ha nem rendszerezed őket rendesen, egy rémálom lesz újra szétválogatni őket, amikor elő kell venni..

Ha nem terveztek már kistesót, nem érdemes évekig tárolni a babaruhákat, hogy majd csak jó lesz még valamire. Találd ki, hogyan szeretnél tőlük ‘megszabadulni’, és ne halogasd sokáig. Biztosan te is találkoztál már azokkal a hirdetésekkel a Marketplace-n, hogy kisfiú/kislány babaruha eladó 0-tól 10 éves korig. A képeken pedig látsz néhány zsákot tele ruhákkal. 🙂 Találsz ennél sokkal jobb helyet is a kisruháknak: add el, ajándékozd el, adományozd el vagy tedd őket ruhagyűjtő konténerekbe. Lehetőleg rögtön azután, miután kinőtte. Annyi helyen tudnak ezek a babaruhák új életre kelni, adj nekik egy újabb esélyt!

Bárhogy is döntesz, egy kis odafigyeléssel sokkal tudatosabban szervezheted meg kisbabád öltöztetését. És nem fogod úgy érezni, hogy már megint sodródsz az árral, és persze nincs egy ruhácskája sem, amit ráadhatnál. 😀

 

*Forrás: Textile Exchange LCA of Organic Cotton Fiber – A Global Average: Summary of Findings, 15.o.

Ez is tetszeni fog:

Babaruhaméretek

Babaruhaméretek

Hogyan igazodj el a különböző babaruhaméretek (és babaruhacímkék) között? Mennyit nő és hogyan...

bővebben