3+1 kérdés és válasz a babaruhák anyagával kapcsolatban
Babaruhák anyaga – 100% pamut? Biopamut? Minősített biopamut? Számít ez? Milyen anyagból érdemes kiválasztani a babaruhákat? Kitérünk a biopamut fontosságára, illetve megnézünk két olyan tanúsítványt, amellyel talán a leggyakrabban fogtok találkozni a babaruháknál.
1. Miért fontos, hogy természetes anyagból válasszunk babaruhákat?
2. Ha a pamuton kívül mást is tartalmaz a babaruha, akkor már nem is lesz jó a babának?
Vannak olyan babaruhagyártók, akik más szálakat is kevernek a pamut közé (pl. elasztán). Ennek köszönhetően az anyag tulajdonságai kicsit változhatnak. Például kevésbé bolyhosodik, puhább tapintású lesz, vagy éppen rugalmasabb lesz. Ha a babaruha max. 5-10%-ban tartalmaz elasztánt, nyugodtan próbáljuk ki. A rugalmassága miatt könnyebb lesz az öltöztetés, és akár kényelmesebb is lehet a babának.
3. Pamut vs biopamut – miért válasszunk inkább biopamutot?
Alapvetően már maga a gyapottermesztés rengeteg vízzel jár, függetlenül attól, hogy bio vagy ’sima’ pamut készül belőle. Igaz, a biopamut előállításához 91%-kal kevesebb víz szükséges (a hagyományos pamuthoz viszonyítva).
Arról már kevesebb szó esik, hogy a világ gyomirtószer felhasználásának 10%-át, rovarirtószer felhasználásának 25%-át gyapotföldeken használják fel (hagyományos gyapottermesztésnél).* Ennek ellenére, a biotermesztés még mindig csak kis százalékát teszi ki a teljes gyapottermesztésnek.
Tehát, ha a biopamut termékeket keresed, nemcsak fenntarthatóbb, de természetesebb babaruháid is lesznek.
+1 Miért jó, ha tanúsítvánnyal rendelkezik a babaruha?
Napjainkban már rengeteg tanúsítvánnyal találkozhatunk a vásárlás során. Ezek egy része továbbra is az egyes márkák saját kritériumrendszere alapján jön létre. Viszont vannak olyan nemzetközi tanúsítványok is, melyekben kérdés nélkül megbízhatunk. Ezek közül a babaruhák esetében a leggyakrabban a GOTS és az OEKO-TEX tanúsítványokkal találkozhatunk.
Az OEKO-TEX egy olyan minősítési rendszer, melynek során egy független szakintézet vizsgálja be a ruhákat, anyagokat. A minősítést csak akkor kapják meg, ha a szigorú követelményeknek (pl. határértékeknek) megfelelnek. A gyártás után ellenőrzik a ruhákat, akár több 100 teszt segítségével. Bár az OEKO-TEX is egy ’zöld’ minősítés, nem jelenti azt, hogy a ruha csak bio vagy organikus anyagból készült, sőt, a gyártás során is használhatnak különféle vegyszereket az anyagok kezeléséhez, de be kell tartaniuk a szigorú határértékeket. A babaruhák esetében az egyik ilyen teszt során a kész ruhát nyállal kenik össze, és megnézik, hogy a nyál hatására mennyi festék oldódik ki a ruhából. Zseniális, nem? 😊
A GOTS (Global Organic Textile Standard) minősítés ezzel szemben már a gyártási folyamatra, és a nyersanyagra koncentrál. A GOTS jelzéssel ellátott ruhák minősítetten biopamutból készültek. Az “organic” GOTS címkével ellátott ruhák legalább 95%-a (a maradék 5% elasztán), míg a “made with organic” címkével ellátott terméknek minimum 70% -ban minősített biopamutot kell tartalmaznia. Ezen kívül figyelembe veszi azt is, hogy a gyártás fair trade körülmények között történjen. Ha biztosra akarsz menni, és GOTS logót találsz egy ruhán, akkor érdemes rögtön a tanúsítvány számát is megkeresni rajta, majd ellenőrizni azt a GOTS adatbázisában :).
Ha szeretnél többet tudni az újszülött ruhatár összeállításáról, akkor olvasd el további posztjainkat is. A body-k fajtáiról itt írtunk bővebben.
*TMTE: Szálasanyagok, kelmék, kellékek, termékbiztonság, anyagvizsgálatok, 2020.
Ez is tetszeni fog:
Mi a különbség egy felnőtt és egy baba kapszularuhatár között?
Felnőtt kapszulagardróbokról egyre gyakrabban hallhatunk. Napjainkban már Magyarországon is sokan...
Babaruhák tárolása, avagy Konmari és a gardróbrendszerezők
Az első kisbabát (is) izgalommal és határtalan szeretettel várjuk. A megszületés előtti napokban,...
7 tipp a babaruhák tudatos selejtezéséhez
A babaruhák selejtezése nem egyszerű feladat, pláne egy kisbaba mellett. Minél korábban alakítunk...
Mire jó a nyálkendő
Miért csomagoltunk minden bérbeadott babaruhacsomagba nyálkendőt? 3 okunk is volt rá:1. Védi a...