Babaruhák mosása alacsony hőfokon
Egy kisbaba születése rengeteg változást hoz a család életébe. Ezernyi kérdésre keressük a választ, és előbb vagy utóbb felmerül a babaruhák mosása is. Együtt vagy külön mossuk a babaruhákat? Milyen mosószert használjunk a kisruhák tisztításához? Kell öblítő? Kell vasalni? Hány fokon mossuk a ruhákat? És milyen mosóprogramot használjunk? Kezdjük a legelején. Hiszen, ha megértjük a Sinner-ciklus lényegét, alapjában fogunk másképp tekinteni a mosásra.
Miért olyan hosszú egy-egy mosóprogram a mosógépen, avagy mosási alapok a Sinner-ciklussal
Ha mosásról van szó, pláne babaruhákról, akkor mindig előkerül az évtizedek óta köztudatban élő válasz: „90 fokon mossuk ki őket, az a biztos”. Viszont sok babaruha címkéjén azt látjuk, hogy maximum 40 fokon (néhány esetben 60 fokon) moshatjuk őket. Hogy is van ez? Ha ennél magasabb hőmérsékleten mossuk ki ezeket a babaruhákat, akkor sérülni fognak az anyagszálak, illetve összemennek a kisruhák. Ha viszont tartjuk a 40 fokot, biztosak lehetünk abban, hogy tiszták lesznek a ruhák és minden baci el fog pusztulni?
Az alacsony hőfokon való mosásra Dr.Sinner modellje adhat választ nekünk. Dr. Sinner felállított egy modellt, melyben azt állítja, hogy az optimális mosás eléréséhez 4 tényezőre van szükség. Mind a 4 tényező (a hőmérséklet, az idő, a kémiai hatás és a mechanikai hatás) közvetlenül és azonos mértékben befolyásolja a mosás, tisztítás hatékonyságát – ez a Sinner-ciklus.
A modell szerint ha valamely tényezőt csökkentjük, akkor egy másikat növelnünk kell ugyanazon tisztítóhatás eléréséhez. Tehát ha 60 fok helyett 40 fokon akarunk mosni, vagy az időt, vagy a mosószert kell növelnünk. Vagy kevesebb ruhát kell töltsünk a gépbe, hogy nagyobb legyen a mechanikai hatás, és végül ugyanazt a tisztítóhatást érjük el, mintha 60 fokon mostunk volna. (Így már érthetőbb, miért töltöttek annyi időt a nők mosással a középkorban, amikor még a patak vizében mostak.) 🙂 De térjünk vissza a témánkhoz..
A Sinner-ciklus alapjait minden tisztítással kapcsolatos területen alkalmazhatjuk: padlótisztítás, gépkocsimosás, mosogatás (kézzel és géppel), de még a kézmosásnál is.
A mosógépek is a Sinner-ciklus alapján működnek, és az ECO programok is ezért olyan hosszúak. Az ECO mosóprogramok alacsonyabb hőfokon mossák ki a ruhákat, de sokkal több ideig tartanak, hogy ugyanazt a tisztítóhatást érjék el. Ha ECO programot indítasz el, sokszor azt is láthatod, hogy a dobban csak állnak a ruhák. Egyszer-kétszer megforgatja a mosógép őket, majd újra pihen kicsit. Így a ruhák több ideig lesznek kontaktban a mosószeres vízzel (kémiai hatás növelése, hasonlóan az áztatásnál), és már csak arra kell figyelünk, hogy meddig töltjük ruhával a dobot (mechanikai hatás), hogy a végeredmény ugyanolyan tiszta legyen 30-40 fokon mosva is. 🙂
Fertőtlenítés alacsony hőfokon
A címke problémáját ezzel meg is oldottuk. De hogyan lehetünk biztosak abban, hogy a babaruhák mosása során minden baci elpusztul, amikor egyes baktériumok és vírusok még a 60°C-on történő mosásnak is ellenállnak? Használjunk mosószeradalékot!
Természetesen a piacon már sok ilyen baktériumölő mosószeradalékot találhatunk, amit a leírás alapján babaruhákhoz is használhatunk és már 20 fokon is elpusztítja a baktériumokat (ilyen például a Sanytol Fertőtlenítő mosószeradalék). Ha viszont természetesebb megoldást keresünk, akkor a Bambino Mio Miofresh pelenkafertőtlenítő adalékját ajánljuk. Környezetbarát, bőrbarát, 100%-ig biológiailag lebomló termék, és alacsony hőmérsékleten is kifejti hatását.
Ha a házi praktikákat szeretjük, akkor használhatunk szódabikarbonát (bioboltokban 1-2 kg-s kiszerelésben kapható, de a nagyobb áruházakban is – pl. Auchan – megtalálhatod). Minden mosáshoz adjunk 1-2 kanálnyi szódabikarbónát a mosószerhez: lágyítja a vizet, szagtalanít, és baktériumölő hatásának köszönhetően alacsony hőfokon is moshatunk. Ha még ez sem győzött meg minket arról, hogy minden baci elpusztult, akkor használjunk ecetet az öblítéshez. Következő cikkünkben erről is lesz majd szó.
Tehát a hosszabb mosóprogram kiválasztásával és (természetes) mosószeradalék használatával már könnyen kivitelezhető a babaruhák mosása 40 vagy akár 30 fokon is.
Ez is tetszeni fog:
Mikor használjunk előmosást a babaruhák mosásánál?
Mire jó az előmosás a babaruhák mosásánál? Mi történik az előmosás során? Milyen esetekben van...
Babaruhaméretek
Hogyan igazodj el a különböző babaruhaméretek (és babaruhacímkék) között? Mennyit nő és hogyan...
Mibe öltöztessük a babát?
Első gyermekes szülőként nehéz eldönteni, hogy miből mennyi babaruha az éppen elég, mibe...
Színpaletta babaruhákhoz
Egy jól variálható, szerethető, de egyben praktikus babakapszulához két dologra van szükségünk:...
Mi a különbség egy felnőtt és egy baba kapszularuhatár között?
Felnőtt kapszulagardróbokról egyre gyakrabban hallhatunk. Napjainkban már Magyarországon is sokan...
Babaruhák tárolása, avagy Konmari és a gardróbrendszerezők
Az első kisbabát (is) izgalommal és határtalan szeretettel várjuk. A megszületés előtti napokban,...
7 tipp a babaruhák tudatos selejtezéséhez
A babaruhák selejtezése nem egyszerű feladat, pláne egy kisbaba mellett. Minél korábban alakítunk...