Oldal kiválasztása

Babaruhák tárolása, avagy Konmari és a gardróbrendszerezők

2023. 09. 13. | Babaruhák tárolása, Fenntarthatóság

Az első kisbabát (is) izgalommal és határtalan szeretettel várjuk. A megszületés előtti napokban, hetekben szépen lassan minden a helyére kerül. A picinek már előkészítettük a helyét, berendeztük a ruhácskáit a szekrényébe, rendet raktunk minden fiókban, polcon, ahová csak babaholmik kerülnek, és türelmetlenül várjuk, hogy végre használhassuk őket.

Aztán eljön a nagy nap. Bizonytalanul, némi félelemmel, de annál nagyobb lelkesedéssel nézünk az elkövetkező nap elé, hiszen ez az, amire már hetek óta vártunk. Pár nap múlva pedig otthon találjuk magunkat egy tündéri teremtménnyel, aki csak ránk van utalva. Etetjük, altatjuk, tisztába tesszük, de legfőképpen gyönyörködünk benne. Nincs is annál jobb, mint nézni, ahogy ismerkedik velünk, a világgal, vagy várni, hogy picit (ha még csak ösztönösen is) mosolyra húzza a száját.

A kupi megjelenése

Pár nap, hét elteltével az apró gügyögésekből határozott kommunikáció lesz, és bár szavakkal nem is, de sírással annál jobban tud jelezni felénk. 🙂 Mi jó esetben túl vagyunk a szülés utáni depresszión, ki gyorsabban, ki lassabban, és csak azt vesszük észre, hogy elkezdünk rohanni. Megállás nélkül van valami, amit tenni kell a pici körül. Ilyenkor jön a felismerés, hogy a pár hete még oly rendezett lakásunk egy kis barlanggá változott. A gyerekholmik mindig be vannak dobálva a fiókba, a kisruhák között sosem találjuk meg azt, amire valóban szükségünk van, és a lakás többi részéről inkább ne is beszéljünk.

Ha rendet akarunk teremteni magunk körül, akkor rá kell szánnunk egy kis időt, még akkor is, ha éppen abból van a legkevesebb. Érdemes a rendrakást a pici körül kezdeni, így mindennap örömmel tölt majd el bennünket, amikor látjuk munkánk eredményét. Első lépésként kezdhetjük a babaruhák selejtezésével vagy a tudatos babaruhatár kialakításával. Ha ezzel megvagyunk, ki kell találnunk, hogy az éppen jó kisruhákat hol és hogyan tároljuk. Miért nem jó az, ahogyan eddig csináltuk? Ha jó lett volna, akkor nem lenne most ekkora kupi. Nézzük végig, milyen módszerek léteznek a babaruhák tárolására, azok hajtogatására, milyen eszközöket használhatunk szerkényünk, komódunk rendszerezésére, hogy mindennek megmaradjon a helye.

Hol tároljuk a babaruhákat?

Leggyakrabban akasztós gardróbszekrényben, fiókos komódban, vagy polcos szekrényben tároljuk őket.

Ha akasztva tároljuk a kisruhákat, akkor megvan annak az előnye, hogy tudjuk használni a vállfa-szabályt. Eszerint csak annyi vállfát tegyünk a szekrénybe, ahány ruhára szükségünk van. Ha újat szerzünk be, akkor egy kisruhát ki kell szelektálnunk. Ha üres vállfát találunk a szekrényben, akkor valami hiányzik a gyerek ruhatárából. A vállfa-szabályt kapszulagardróbok esetében szeretik használni, hiszen így biztosíthatjuk, hogy nem veszünk feleslegesen új ruhákat. Babák esetében kicsit körülményesebben használható, hiszen néha egyszerűbb (és helytakarékosabb) azokat a pici ruhákat fiókokban tárolni. Ha viszont megtetszett a vállfa-szabály, akkor babaruháknál érdemes dupla akasztórudat felszerelni, mert a leghosszabb újszülött ruha sem fogja kihasználni a szerkényben lévő helynek még a felét sem. 🙂

Babaruhák tárolása

Ha nem szeretnénk a vállfákkal bajlódni, akkor marad a fiókos vagy polcos szekrény. Én a fiókos szekrényeket szeretem jobban. Ha kihúzom, akkor mindig látom azokat a ruhákat is, amiket legbelülre raktam. Mivel kislányunknál pelenkázóra is szükség volt, rögtön olyan fiókos komódot kerestünk, aminek a tetejére rátehető a pelenkázó. Így lett három óriási fiókom, amit nagy örömmel töltöttem fel babaruhákkal. Na ebből lett igazán nagy kupi pár hét alatt.. 😀

Babaruhák hajtogatása

A babaruhákat a fiókokba összehajtogathatjuk hagyományos módszerrel. Ez az, amit legtöbben ismerünk. Összefogjuk a ruhákat, és egymásra pakolva betesszük őket a fiókba. Hozzászoktunk ehhez a módszerhez már a saját ruháink rendezésénél is, így kézenfekvő, hogy a baba ruháit is így hajtogassuk. A probléma ott kezdődik, amikor feltúrjuk az egész fiókot, hogy a kupac alján lévő cuki rózsaszín unikornisos kötött pulcsit, vagy a macis vastag nacit kivegyük, és bár úgy ahogy visszatesszük a ruhákat, de máris kezd szabálytalanná válni a ruhakupacunk. Még egy-két ilyen alkalom, és eluralkodik a káosz a fiókunkban. Hogyan lehetne másképp hajtogatni, rendezni a ruhákat?

A Konmari módszer és a babaruhák

Néhány évvel ezelőtt indult el világkörüli útjára Marie Kondo módszere a rendrakásról és a hajtogatásról. A lényege, hogy a ruhákat nem függőlegesen, kupacokban tároljuk, hanem felállítva, egymás mellé téve tesszük őket, így sokkal átláthatóbb lesz a szekrényünk, és könnyebb fenntartani a rendet. Ideális esetben fiókban tároljuk a ruhákat, vagy polcok esetén kis rendezőkbe tesszük őket. Biztos vagyok benne, hogy ha a módszerrel nem is találkoztál még, képet láttál már róla. Ez az a tipikus fiókos kép (lsd. a lap tetején), amiben szín szerint vannak rendezve a ruhák gyönyörűen összehajtogatva. 🙂

A Konmari hajtogatás lényege, hogy minden ruhát azonos szélességű téglalapra, négyzetre hajtogatunk, majd azokat harmadolva, negyedelve összehajtjuk, hogy önmagukban is megálljanak a ruhák. Egyszerűbb viszont egy-két videóra rákeresni, és máris sokkal érthetőbb lesz a módszer lényege. A Konmari módszerrel hajtogatott babaruhák olyan szemet gyönyörködtető látványt nyújtanak, hogy amikor kinyitom a baba fiókját, mindig picit elmosolyodom. 🙂 De kell némi gyakorlás, hogy gyorsan menjen, és ne vegyük ismét elő a már jól bevált hagyományos hajtogatást.

Akárhogyan hajtogatjuk is a babaruhákat, akkor tudjuk fenntartani a rendet, ha mindennek kialakítjuk a saját helyét. Ha polcaink vannak, akkor fiókosítjuk őket, ha fiókjaink vannak, akkor fiókrendezőkkel, elválasztókkal tudjuk elkülöníteni az egyes ruhatípusokat. Egy kicsit olyan ez, mint az evőeszköztartó (Konmari példájával élve). Egy nagy fiókban tároljuk együtt a késeket, villákat, kanalakat, de eszünkbe sem jutna nem a saját rekeszükbe tenni őket. Ez a ruhákra is igaz. Ha belső rendszerezőkkel különválasztjuk a nacikat, felsőket, rugikat, body-kat, ahogy nekünk kényelmes, akkor mosás után a saját helyükre fogjuk visszatenni őket, így fennmarad a rend. Az elválasztást legegyszerűbben egy-két cipős dobozzal is kezdhetjük, de sokféle gardrób belső rendszerező van már a piacon, ha rugalmasabb megoldásra van szükségünk.
Ma már rengeteg olyan eszköz áll a rendelkezésünkre, ami megkönnyíti a munkánkat, és segít, hogy fenntarthassuk a rendet. Ha fiókban tároljuk a babaruhákat, akkor a textil rendszerezőket vagy a fiókelválasztókat érdemes megnéznünk. A szekrényben, polcban történő tároláshoz viszont jó megoldást jelenthetnek a polcelválasztók, így az egyes ruhakupacok nem fognak egymásra borulni. Keressük meg a számunkra megfelelő megoldást.

Tudom, hogy nehéz. A pici mellett sokszor aludni nincs időnk, nemhogy téglalap alakúra hajtogatni a babaruhákat, és tárolókat keresni a neten. Viszont hiszek abban, hogy ha rend van körülöttünk, akkor mi is egy picit nyugodtabbak vagyunk. Ha pedig sikerül fenntartanunk a rendet hosszabb ideig, akkor az temérdek idegeskedéstől szabadít meg minket. A rendezettebb, egyszerűbb életünkben így több idő jut majd az igazán fontos dolgokra.

Ez is tetszeni fog: