Oldal kiválasztása

Csekklista használt babaruhákhoz

2022. 10. 19. | Babaruha, Fenntarthatóság

Egy baba az első évben akár ötször is méretet válthat. Így nem sok ideje marad elhasználni a kisruháit. Pici kereséssel nagyon szép babaruhákat találhatsz használtan a piacon. Márkától és a babaruha típusától függően akár 1-2-3 baba után sem látszódnak a használat jelei, főleg egy újszülött méretben. Ezzel nemcsak pénzt spórolsz meg, hanem egy apró lépéssel zöldebbé is tehetjük világunkat. Hiszen a legfenntarthatóbb babaruha az, amit le sem gyártottak.

Ebben a cikkben egy csekklistát hoztam nektek, mely tartalmazza, hogy mi miket szoktunk ellenőrizni, ha használtan veszünk babaruhákat.

0. Alapelvek

Ha lehet, nézd meg őket személyesen vásárlás előtt – érdemes a közeledben meghirdetett babaruhákra keresni. Nagy összegnél az előreutalást ha lehet, kerüld el.
Jobb áron tudod megvenni, ha csomagban, és nem egyessével vadászod le őket – nem számolva az idő- és energiaráfordítással.
Legfeljebb a következő méretet szerezd be. Ha túl nagy méretet veszel meg előre, tárolnod kell, és elfelejted, mit is vettél már meg. Így nagyobb az esélye annak, hogy több ruhát veszel a kelleténél.

A használt babaruháknál az alábbiakat célszerű ellenőrizni:

1. Méret

A használt babaruhák mérete kicsit kisebb (a pamut mosás közben összemegy, akár egy mérettel is kisebb lehet). Főleg, ha szárítógépet is használnak, attól még jobban összemegy a babaruha (is).

Ha éppen jó babaruhát keresel, akkor vigyél magaddal egy bodyt, rugit vagy nacit, hogy össze tudd mérni.

használt babaruha

2. Ruhacímke: márka, anyagösszetétel és tanúsítványok – sosem árt, ha van 🙂

Mintha csak újat vennél – ha bőrrel érintkezik, 100% pamut, jobb esetben organikus pamut, max 5-10% elasztán. A márka azért fontos, mert így tudod, mit várhatsz a ruhától – pl. meddig bírja, hamar fog-e bolyhosodni, számíthatsz-e az anyag csavarodására, …

3. Gumik állapota

Naciknál releváns. A gumi, ha sokáig áll a szekrényben, akkor elveszti rugalmasságát, és egyáltalán nem fogod tudni használni.

4. Foltok

Leggyakrabban a foltok a mellrészen (tejcsi, büfi), a kézfejnél (szájába veszi), lábikók körül és háta közepén (kifolyt a pisi-kaki) fordulnak elő.

5. Patentok

Most már sok helyen nikkelmentes patentot használnak, de régen ez még nem volt ennyire elterjedt. Ha régebbi a babaruha, akkor a nikkeltartalom hatására elszíneződhet a patent. A nikkel allergiás reakciókat válthat ki a baba érzékeny bőrén.
Ezen kívül, ha gyenge az anyag, vagy sokat volt használva a kisruha, akkor előfordulhat, hogy a patent mellett kilyukad az anyag.

6. Zipzár és gombok

Legyen a végén zipzártakaró, könnyen lehessen fel-le húzni. Elég tág legyen a gomblyuk ahhoz, hogy kényelmesen és gyorsan tudd begombolni.

7. Kopás és szakadások

Szakadások a patentok környékén, a varrásoknál, illetve nagyobbacska ruháknál a térden és a lábfejnél vannak leggyakrabban (kúszás-mászás következtében).

8. Esztétika

Mosási bolyhosodás, fakulás, szürkülés, csavarodás – egyéni döntés alapján. 
Hajrá! Jöhet a keresgélés! Ne feledd:

…a legfenntarthatóbb babaruha az, amit le sem gyártottak…

Ez is tetszeni fog: