Elég 5 body és 5 rugi egy újszülöttnek? Kipróbáltuk!
Amikor elindítottam a BabuciBox babaruhacsomagokat bérbeadó vállalkozást 2020-ban, sokat bújtam az internetet, ki mekkora kezdő babaruhacsomagot ajánl. Saját tapasztalat akkoriban nem volt még elég, hiszen egy baba után igazán nem mondhattam, hogy szakértője vagyok a témának.. 🙂
Az egyik ilyen keresés során olvastam egy védőnő ajánlatát, mely szerint 5 rugdalózó és 5 body bőven elég egy újszülött babának. Némi kétkedéssel vettem ezt a megállapítást tudomásul úgy, hogy én nővéremtől két nagy doboznyi újszülött babaruhát kaptam – és az csak egy méret volt – igaz, valóban nem használtam mindegyiket, jóformán csak töredékét.
Azután elkezdtek jönni a bérlők. A 15, 25, 40 darabos babaruhacsomagok közül legtöbben a 25 darabosat kérték, a 15 darabos inkább csak kiegészítésül szolgált. Viszont sorra jöttek a visszajelzések, a külön kérések, hogyan és mit szeretnének módosítani az összeállításon (kifejezetten úgy volt kialakítva a megrendelés folyamata, hogy amennyiben a készlet engedte, meghatározhatta a bérlő a csomag pontos tartalmát, hogy milyen babaruhából mennyit tartalmazzon). Együtt tanultunk, mi az, ami jó a babának, mi az, ami praktikus az anyukáknak, és melyek azok a babaruhák, amelyek bár gyönyörűek, csak ráadni ne kelljen minden nap a gyerekre.. 😀
Eltelt három év, és jött a kistesó. A ház tele volt kisruhával – szó szerint, mégis „égtem a vágytól”, hogy kipróbálhassam a gyakorlatban mindent, amit a BabuciBox-ban képviseltem. Szerettem volna megnézni, hogy 5 rugdalózó és 5 body valóban elég-e az újszülöttnek. 😊 Már az is nagy változás volt az első babához képest, hogy nem body+naci kombóban gondolkoztam, hanem a nacikat csak nagyobb méreteknél terveztem elővenni.
Babaruhák az első néhány hétben
De még mielőtt rátérnék arra, mennyire volt elég az 5 rugdalózó+5 body az első méretből, összegyűjtöttem Nektek mindazokat a tapasztalatokat, amiket érdemes figyelembe venni a baba első ruhatárának kialakításánál.
1. Több márka: bár gyakran hangoztatom, hogy egy fenntarthatóbb babaruhatárat egyszerűbb létrehozni 1-2 márkára alapozva*, ha az első méretben mégis több márka is szerepel, valamelyik tuti jó lesz a babára.. Éppen a márkák méretkülönbségeiből adódóan kicsivel nagyobb a mozgásterünk. Persze ez használt babaruháknál relevánsabb, amikor egy megvásárolt babaruhacsomagban nem tudod meghatározni, hogy csak ilyen vagy olyan márkák legyenek
* Miért jó, ha csak 1-2 márkából állítod össze a baba ruhatárát?
-
- A különböző márkák méretezése különböző, és sok bosszúságot tud okozni, hogy két 62-es méretű rugdalózó teljesen eltérő nagyságú..
- A márkák bizonyos színeket kombinálnak a kisruháiknál, így neked is egyszerűbb lesz megtalálni az egymáshoz illő darabokat (ez használt babaruhákra is igaz, nemcsak az online vásárolt termékekre).
- 1-2 márkát hamar kiismer az ember. Hamarabb jössz rá, hogy melyek azok a darabok, amik neked tetszenek, könnyű ráadni a babára, és így tovább. A nagyobb méreteknél lehet támaszkodni erre a tapasztalatra, és nem kell újra és újra babaruhákat „tesztelni”, megismerni, kipróbálni.
2. Hasonló színek: a babaruhák, amiket kiválasztottam első méretnek, nagyjából fehér-rózsaszínűek voltak. A 62-es méretben is hasonlóak voltak, kivéve egyet: volt egy sötét, majdnem fekete színű, virágos rugdalózó, talán a babaruhatár legszebb darabja. De sajnos el kellett fogadnom, hogy miután ráadtam a babára, lassan került vissza a helyére. Hiszen sem a fehérekkel, sem a világos babaruhákkal nem moshattam együtt – ha már vigyázni akartam a babaruhák állagára, színére… Így hiába volt a legszebb babaruha az egész ruhatárban, kb. 3szor volt rajta a babán. ☹ Tehát ha szeretnéd minimalizálni a babaruhák számát, és a mosással, válogatással töltött időt, törekedj arra, hogy közel hasonló színű kisruhákból álljon a ruhatár.
3. Mosások száma: a babaruhatár megtervezését érdemes azzal kezdeni, hányszor akarsz mosni a héten (hiszen abból ki tudod számolni, hány rugira, body-ra lesz szükséged). No ez az állítás az első, vagy az első két méretnél nem állja meg a helyét… Az újszülöttek nagyon sokat buknak. Így még a legnagyobb figyelem mellett is, kb. 1-2 naponta összejön egy kisebb mosás. És itt még nem is beszéltünk arról, ha mosipelust használsz… Tehát hiába van 15 rugi és 15 body a ruhatárban. Ha megvárod, hogy mind elhasználd, órákat fogsz tölteni a mosással, szárítással, hajtogatással. (A cikk végén visszatérünk, akkor mennyi az a minimális babaruha egy újszülöttnek, ami mégis elég.)
4. Átlapolós vs sima body: a nagytesónál úgy gondoltam, hogy az átlapolós body csak egy újabb termék, amit el lehet adni a szülőknek. És valóban, a nagytesónál tökéletesen meg voltam elégedve a sima, csónaknyakúakkal, még az igény sem merült fel, hogy nekem másra lenne szükségem. Aztán jött a kistesó, és rájöttem, mennyivel egyszerűbb az átlapolós body egy újszülöttnél. Miért? Az újszülöttek sokat buknak, és nem kell az egészet a fejükön keresztül húzni. 😊 (Ilyen pici korban a balesetek is gyakoribbak. Kifolyik a pisi, kaki a pelusból…) Ezen kívül az öltöztetésnél ugyanúgy ki tudom teríteni az átlapolós body-t, mint a rugit (a bodyt a rugi tetejére rakom), és sokkal könnyebb felöltöztetni a babát, mint a csónaknyakúnál megfogni, megemelni a pici fejecskéjét, amit még ő maga sem tud rendesen tartani.
Az igaz, hogy több idő a 8 patentot egyessével bekapcsolni az átlapolós body-nál, ezért is szoktam ajánlani, hogy kb 68-as mérettől már nyugodtan át lehet térni a sima body-kra, hiszen így gyorsabb lesz az öltöztetés, és a fejét is tudja már nagyjából tartani a baba. Természetesen közben mi is belejövünk az öltöztetésbe. 😊
5. Pulcsik a baba ruhatárában: a nagytesó nyári baba, mégis sok olyan képünk van az első hónapokból, ahol pulcsi van rajta. A kistesónál (téli baba) egy pulcsit sem használtunk az első hetekben. Miért?
- Nyakig felcsúszik a pulóver, sokkal nehezebb rendesen megfogni a babát.
- Állandóan büfis, a cserénél emelgetni kell a fejecskéjét
- A baba folyamatosan izeg-mozog, a pulóver pedig állandóan felgyűrődik – főleg hason
- Sokkal kényelmesebb a babának a rugi (akár vastagabb anyagból a hűvösebb időkben)
6. Nyálkendő: a nagytesónál csak később fedeztük fel a nyálkendő nagyszerűségét. A kistesónál már az elején ott volt a nyálkendő, és szinte az első napoktól fogva használtuk. Sokat felfogott a bukásokból, és így kevesebbet kellett átöltöztetni a babát. Egy nagyszerű kiegészítőnek bizonyult. (Ne feledd: altatásnál mindig le kell venni a nyálkendőt a babáról!)
7. Hosszú vs. rövid ujjú bodyk: mivel a kistesó télen született, egyértelmű volt, hogy hosszú ujjú body-kkal kezdünk. Mégis pár nap után áttértem a rövid ujjú body-kra. A rugdalózó alatt ugyanis állandóan felcsúszott a body hosszú ujja, és nehéz volt megigazítani. Ilyen probléma nem volt a rövid ujjú bodykkal. 😊
8. Naci: a magasderekú nacik sokkal kényelmesebbek a babáknak, de ha esetleg nem jó a szabása, vagy vékony babucink van, lecsúszhat a hasáról – mi így jártunk.. A gumis nacik ilyen pici korban viszont nem annyira kényelmesek, főleg ha elkezdjük hasra fektetni a babát. Az első napokban pedig a köldökre is vigyázni kell (nehogy megsértse a le nem esett köldökcsonkot a naci gumija), így az első hetekben nyugodtan mellőzhetjük is őket. Ha rugit használunk az öltöztetéshez, nincs szükség nacira. 😊
9. Rugdalózók: a zipzáros rugikat régen nem szerettem, mert nem lehet rendesen összehajtogatni. A mosások miatt (főleg, ha magasabb hőmérsékleten mosunk), általában a rugi többet megy össze, mint a zipzár, és így a zipzár összevissza kunkorodik.. Persze megvan az előnye is: hamarabb felhúzunk egy zipzárt, mint bekapcsolunk 8-12 patentot egy izgő-mozgó babán…
Amit viszont nagyon szerettem, az a rugiknak a visszahajthatós ujja. Nemcsak saját magát nem karmolja össze, hanem minket se szopi közben. 😀
Amire még érdemes figyelni, az a rugi ujja. Ha túl szűk, és a hosszú ujjú body netán felhúzódik öltöztetés közben, akkor nagyon nehéz azt megigazítani. Így ha lehet, keressünk bővebb ujjú rugókat.
10. És most jöjjenek a várva várt számok:
Elég 5 body és 5 rugi egy újszülöttnek?
Mi 56-os mérettel kezdtünk. Az első két héten (miután hazajöttünk a kórházból) összesen 4 rugdalózót és 4 bodyt használtunk. Volt még egy nagyon vastag rugdalózó, téli baba lévén, de ezt végül nem használtuk. Naponta, kétnaponta kimostam őket, és már használtuk is újra. Nem okozott nagy gondot az összesen 4-5 kisruha kimosása, teregetése, kb 10 perc alatt megvolt. Mivel nem volt tele a mosógép, elég volt egy fél mosást elindítani, és hatékonyabb is volt a tisztítás. Ehhez hozzátartozik, hogy van szárítógépünk, anélkül, számoljunk egy éjszakát a szárításra. Azaz a cikk elején említett 5 rugi és 5 body kezdő szettnek még így is elég lehet!
A képen a kistesó teljes újszülött 56-os ruhatárát láthatjátok (kivéve a téli overált, az nincs rajta, és a 3 nyálkendőt..)
A 2. héttől kezdődően mi áttértünk a 62-es méretre, de mennyiségben továbbra is maradt a 4 rugi és 4 body. A 3. héttől kezdődően már kicsivel többet használtunk, de akkor is elég volt az 5-6 body és 5-6 rugi. Tehát az első hónapban, amikor amúgy is kevesen jönnek hozzánk és mi is keveset megyünk még ki sétálni, elég 5 rugi és 5 body a babának. A rugik között egyébként volt egy-két mintásabb, virágosabb, így ha valaki jött hozzánk, akkor azt adtam rá. 😊
Persze emellett még volt egy kissapkánk, egy hálózsákunk, és egy kinti overálunk (nyáron is jó egy vékonyabb a hűvös időkre, akár olyan vastag rugi, mint ami nálunk is szerepel a képen, csak mi nem használtuk), de ezzel teljes is volt az újszülött ruhatára.
Hihetetlen volt számomra ez a ’tesztelés’, másrészt jó érzéssel töltött el, hogy kipróbálhattam. Itt is igaz: a kevesebb, több. Remélem, ezzel a kis ’esettanulmánnyal’ Neked is könnyebb lesz egy kisebb, kezelhetőbb, ezáltal fenntarthatóbb babaruhatárat létrehozni. Ha viszont nem szeretnéd ennyire minimálisra fogni a baba ruhatárát, akkor szívből ajánlom a Tudatos babaruhatár sorozatunk 1. részét, melyben további hasznos tippeket találhatsz a babaruhatár összeállításához.
Ha maradt kérdésed az újszülött baba ruhatárával kapcsolatban, nyugodtan írj.
Ez is tetszeni fog:
Mosipelusozni szeretnél? Erre a 2 dologra érdemes figyelni a baba ruhatárának összeállításánál
Előbb vagy utóbb felmerül ez a kérdés, ha kisbabát várunk: Mosipelus vagy eldobható pelenka? A...
Babaruhák vasalása: tényleg szükséges, vagy csak időrablás?
Gyerekkoromban a vasalás is, ahogy a mosás a heti rutin része volt. Emlékszem, olyankor anyukám...
Mi a különbség egy felnőtt és egy baba kapszularuhatár között?
Felnőtt kapszulagardróbokról egyre gyakrabban hallhatunk. Napjainkban már Magyarországon is sokan...
Mire jó a nyálkendő
Miért csomagoltunk minden bérbeadott babaruhacsomagba nyálkendőt? 3 okunk is volt rá:1. Védi a...