Miért tárolom a babaruhákat függőlegesen, avagy a rendezett ruhatár titka
Úgy tűnhet, a szép, rendezett babaruhatár kialakítása és fenntartása túl sok időbe telik, ezért sokszor inkább megbékélünk a fiókból kifolyó ruhákkal, mondván, inkább töltjük az időnket kisbabánkkal. Pedig igenis fontos, hol és hogyan tároljuk a babaruhákat, hiszen a kisbaba öltöztetésére minden nap szánunk időt, nem is keveset. Ez kifejezetten igaz az első 6-12 hónapban, amikor olyan gyorsan váltanak méretet, hogy szinte meg sem tudod jegyezni, hogy milyen ruhái vannak a babának – így fel sem tűnik, ha esetleg egy-két (öt) babaruha a fiók aljára szorult… A függőleges tárolással egyszerűbb és gyorsabb lesz a baba öltöztetése, ráadásul még spórolhatunk is vele.
Mit jelent a függőleges tárolás?
Ha a ruhákat egymás tetejére rakjuk, vízszintesen tároljuk őket. Függőleges tárolásról akkor beszélünk, ha a ruhákat úgy hajtogatjuk össze, hogy azokat „felállítva” egymás mellé helyezzük. A hajtogatás történhet Konmari módszerével, vagy bármi mással, a lényeg, hogy a ruhák egymás mellett (állítva), és ne egymás tetején legyenek (fektetve).
Miért ennyire „fontos”, hogy függőlegesen tároljuk őket?
1. Átláthatóbb babaruhatár
A függőleges tárolásnak köszönhetően egyszerre látod a baba összes kisruháját. Nem bújik el egy kisruha sem a fióban. Tökéletesen tisztában leszel azzal, hogy hány tiszta body-ja, rugija van még. Sőt! Azt is látni fogod, hogy színben melyik body melyik nacival passzol leginkább. Átlátod, miből is választhatsz, így gyorsabb és egyszerűbb lesz az öltöztetés.
2. Kevesebb átnőtt ruha
A rendezett ruhatárnak köszönhetően mindig tudni fogod, milyen ruhái vannak a csöppségnek, illetve melyek azok, amelyeket nap, mint nap ráadsz. A függőleges tárolással minden babaruha szem előtt lesz, így kevesebb lesz az olyan ruha, amiről elfeledkezel – és időközben átnövi.
Olyan kevés ideig hordják a kisruhákat, engedd meg magadnak, hogy ezidő alatt ne csak azt a pár szettet add rá, amik (vízszintes tárolás esetén) legfelül vannak.
3. Helyet spórolsz (és pénzt is) – de hogyan?
Ha elkezded felállítva tárolni a ruhákat, észreveszed majd, hogy több ruha is elférhet ugyanazon a helyen, miközben mindvégig meg tudod tartani a rendet a fiókban.
És hogyan spórolhatsz pénzt a függőleges tárolással? Folyamatosan látod a baba teljes ruhatárát. Elég pár nap, max 1-2 hét, és látni fogod, melyek azok a ruhák, amiket soha nem adsz rá. Vagy azért, mert nem tetszik neked, vagy azért, mert túl sok van belőlük. Vedd észre, írd le, és így két hónap múlva már tudatosabban fogod beszerezni a következő méretű ruhatárat.
Hogyan kezdd el?
A függőleges tárolás kialakításához a legjobb a fiókos elrendezés, de ha éppen szekrény van otthon, használj tárolókat (ha lehet négyszögleteseket), amelyeket egymás mellé rakva ’fiókosíthatod’ a szekrényed polcait.
TIPP: Nem szeretnél tárolókra költeni? Akkor keress cipősdobozokat, kezdésnek tökéletesek. (Később is, ha közel egyforma dobozokat találsz – hiszen a különböző méretű, magasságú, színű dobozok frusztrálhatnak, hiába van rend a szerkényedben.) Egyébként a kedvenc dobozaim a ropis dobozok (Lidl/Aldiban, amiben tárolják a ropikat). Nem túl nagy, nem túl kicsi, kb. olyan magas, mint egy fiók, és bármikor tudok új dobozt hozni, ha éppen szükségem van rá. 🙂
Ha megvannak a dobozok / fiókok, akkor kezdődhet a hajtogatás. Keress rá a neten a babaruha hajtogatására, és pár videó után már ki is próbálhatod. Ha nincs időd rá, nem kell egyszerre az egész babaruhatárat áthajtogatni, elég egy-egy mosáskor a tiszta ruhákat. Vagy kezdheted először a bodykkal, majd a rugikat a következő nap, és így tovább. Napról napra gyorsabban fog menni az új hajtogatás, és észre sem veszed majd, de már a saját ruháidat is így fogod hajtogatni. 🙂
Kipróbálod? Netán már át is tértél a függőleges tárolásra? Küldj egy képet nekünk a babaruhákról, vagy oszd meg az Instán a tapasztalatodat #babucibox hashtaggel, hadd örüljünk Veled! 🙂
Ez is tetszeni fog:
Babaruhák tárolása, avagy Konmari és a gardróbrendszerezők
Az első kisbabát (is) izgalommal és határtalan szeretettel várjuk. A megszületés előtti napokban,...
7 tipp a babaruhák tudatos selejtezéséhez
A babaruhák selejtezése nem egyszerű feladat, pláne egy kisbaba mellett. Minél korábban alakítunk...
Hogyan kerüljük el az átnőtt babaruhákat?
Ha csak most készülsz összeállítani az első újszülött ruhatárat, vagy már javában a...