Oldal kiválasztása

Konmari és a babaruhák, avagy konmari a gyakorlatban

2021. 10. 22. | Babaruhák tárolása

Amikor pár hónappal ezelőtt hallottam Konmari módszeréről, még voltak fenntartásaim. „Soha nem lesz annyi időm, hogy mindig mindent ilyen szépen összefogjak..” – gondoltam. Így sokáig nézegettem a képeket, és meggyőztem magam, hogy nálunk ez úgysem működne. Idővel viszont egyre inkább éreztem a késztetést, hogy kipróbáljam. No nem az egész szekrényben, csak úgy, egy-egy darabbal. Volt, hogy egy pólót, volt hogy egy body-t próbáltam úgy összefogni, hogy ’megálljon’, majd szépen összefogtam a hagyományos módszerrel és a kupac tetejére raktam ’majd később folytatom’ jeligével.

Aztán egyik délután eldöntöttem, hogy hajtogatok egy pár babaruhát, hogy le tudjam fotózni. Az első egy-két esetlen hajtogatás után a végére már egészen belejöttem. Ha pedig már a két babaruhás fiókból az egyikben Konmarival hajtogattam, nem hagyhattam ki a másikat sem. 🙂 5 perc alatt végeztem. Azóta eltelt pár hét, és jelentem, még mindig ugyanúgy sorakoznak a kisruhák a fiókban, mint amikor összefogtam őket. Viszont pár dolgot azóta másképpen csinálok. Kérdéseket és válaszokat találsz lentebb, hogy a ’konmarizás’ egyszerűbb, kézzelfoghatóbb legyen számodra is.

Tényleg szép, ha konmari módszerével vannak összefogva a ruhák, de ha kiveszel egyet, nem borul el az összes többi?

No igen, nekem is ez volt az első kérdésem. Nem tudtam rá a választ, ’kiderül’ – gondoltam. Pár nap múlva azt vettem észre, hogy ’lyukak’ vannak a fiókban. Ahonnan kiszedtem egy-egy kisruhát, ott megmaradt a helye. Nem meglepő, hisz elvileg úgy hajtogattuk össze, hogy egyessével is megálljanak, így ha nem is töltik ki teljesen a helyet, akkor is szépen fognak állni a fiókban – még ha nem is tökéletes a hajtogatás. Ha mégis eldőlne, akkor sincs nagy gond. Amikor visszateszem a tiszta kisruhát, egy mozdulattal megigazítom az egész sort. 🙂

konmari és a babaruhák

Nincs annyi időm, hogy mindent ilyen szépen (állítva) összefogjak, a hagyományos módszerrel szinte már röptében egy mozdulattal hajtogatok.

Ez így van. A hagyományos hajtogatáshoz nem kell már nekünk sem idő, sem asztal. Tudjuk, hol fogjuk, és hogyan lendítsük meg a ruhát úgy, hogy az többé-kevésbé szépen összehajtogatva kerüljön a többi ruha tetejére. Ehelyett az összes Konmari hajtogatós videó arról szól, hogy fogj egy asztalt, csinálj helyet, és kezdd el szépen lépésről lépésre a hajtogatást. Nálunk sem hely, sem idő nincs erre. Viszont pár nap után azt vettem észre, hogy a hagyományos hajtogatást picit változtatva ugyanúgy fel tudom állítani a babaruhákat. Ha eldöntöttük, hogy kipróbáljuk, ki fog alakulni a saját módszerünk a hajtogatásra, ami ugyanolyan jó lesz számunkra, mint a Konmari.

Akkor csak a hajtogatásról szól a Konmari?

Nem, a módszer sokkal átfogóbb ennél. Konmari azt szeretné megmutatni nekünk, ő hogyan tesz és tart rendet a lakás, ház minden pontján, legyen szó ruhákról, könyvekről, papírokról vagy minden másról.

Ha a babaruhákra vetítjük, akkor a Konmari módszer lényege:

  • fiókban (vagy tárolódobozokban polcon) tartva a babaruhákat sokkal könnyebben tudod fenntartani a rendet.
  • ha állítva tárolod a ruhákat, kevesebb helyet foglalnak, és mindig látod az összeset (így kevesebb lesz az átnőtt babaruha és könnyebb a selejtezés is).
  • az állva tároláshoz használhatod a Konmari hajtogatást (vagy továbbfejlesztheted a saját módszereddé).

 Jó, ha tudod, Konmari módszere alapvetően nem a minimalizmusról szól. Bár a selejtezés kulcsfontosságú, de a cél azon tárgyak, ruhák, … megtartása, amelyek örömet okoznak számunkra. Ez adott esetben lehet akár két gardróbnyi ruha is. Ha szeretnél többet megtudni a módszeréről (nemcsak a hajtogatásról), akkor keresd fel a honlapját, vagy kezd a ‘Rend a lelke mindennek’ c. könyvével.

’Saját módszer’, avagy mire figyelj a Konmari hajtogatásnál

  • ha megpróbálod úgy hajtogatni a babaruhákat, hogy a végén a súlypontjuk lent legyen, akkor könnyen megállnak majd – például a nacik hajtogatásánál a felső vastagabb gumis rész mindig a hajtogatás alján legyen.
  • az elején keress olyan fiókot, tárolót, amit meg is tudsz tölteni ruhákkal. Lehet a fiók félig tele, de ne az elejére pakold a ruhákat, hanem a sorokat mindig töltsd fel. Könnyebben a helyükön maradnak a ruhák, ha széltől szélig vannak a fiókban, így az egymás mellett lévők kicsit ’megtámogatják’ egymást. Éppen annyira, hogy elhidd, neked is jól megy ez, és lelkesen vágj bele egy újabb sor feltöltésébe. 🙂
  • ha mintával kifelé hajtogatod, mindig meg fogod tudni különböztetni a kicsire hajtogatott ruhákat. Ha viszont a mintát belülre hajtogatod, akkor könnyebben fog menni a hajtogatás. A hátán ugyanis általában kevesebb a kiálló rész: nincs nyakrész, nincs patent a rugiknál, cipzár, …
  • törekedj arra, hogy ha a magasságuk kicsit el is tér, széltében kb. ugyanakkorák legyenek összehajtogatva. Így tudsz egy sima fiókba is több sorban rendezetten tárolni akár különböző méretű ruhákat. Azért célszerű az egyes ruhatípusokat egy-egy csoportba tömöríteni.

Mi az, amivel ne foglalkozz – legalábbis az elején?

  • ha valami még sem akar megállni, akkor az úgy van jól. Egy jó kis puha kötött pulcsit nehéz úgy behajtogatni, hogy ne essen össze – pláne újszülött méretben.. Vagy olyan helyre teszed, ahol megtartja a többi kisruha, vagy egyszerűen marad a hagyományos kupacos megoldás. Annak a hagyományosan hajtogatott ruhakupacnak úgyis meglesz a helye a fiókban, így nem keveredik majd össze a többi ’konmaris’ ruhával. Nem kell hogy tökéletes legyen a fiók. A fontos az, hogy rend legyen benne. (Legalábbis nagyobb, mint most.. :D)
  • apróságokkal akkor foglalkozz, ha van időd (és türelmed!) hozzá. 8-8 pici bugyit, pici zoknit összehajtogatni úgy, hogy azok még meg is álljanak, nálunk teljesen felesleges. Ha megvan a helyük a fiókban, vagy bedobod őket egy-egy pici tárolóba (zoknikat és bugyikat külön), akkor már egyszerű onnan egyet-kettőt kihalászni reggelente – és délben, és délután és este, amikor cserére van szükség…
  • a színszerinti rendezés csak hab a tortán. A lényeg nem ezen van, bár kétségkívül szebben mutat.. 😀 De este 10-kor, amikor végre van 2 perced elpakolni a babaruhákat, akkor nem fog érdekelni, hogy szín szerint vannak-e rendezve vagy sem. Az viszont annál inkább érdekel majd, hogy rend van a fiókban van sem.
Ez sem igaz, van az az állapot, amikor nem érdekel, hogy rend van-e a fiókban vagy sem. De a lelki világunkra akarva akaratlanul ráüti a bélyegét, hogy mennyire van rend körülöttünk. Egy (két, három…) picivel és kevés idővel nehéz nagyot alkotni, de talán ez a hajtogatás, állva rendezés segíthet megtenni az első lépéseket.

Ez is tetszeni fog: