Mibe öltöztessük a babát?
Első gyermekes szülőként nehéz eldönteni, hogy miből mennyi babaruha az éppen elég, mibe öltöztessük a babát kint, bent, éjjel és napközben. Sokszor kapunk rengeteg ruhát a rokonoktól, barátoktól, ami nemcsak az első pár hónapot, de van, hogy az első pár évet is lefedi. Nem könnyű nemet mondani ezekre a ruhákra, mégis érdemes legalább eltolni az egészet egy időre. A baba megszületése után pár hónappal már jobban fogod látni, hogy TE mibe szeretnéd öltöztetni a kicsit, és könnyebben tudod kiválasztani azokat a ruhákat, amikre valóban szükséged van.
Ebben a cikkben elsősorban azoknak a szülőknek szeretnénk segíteni, akik még a szülés előtt állnak. Mennyi babaruha az éppen elég, miből és milyet érdemes beszerezni az első hónapokban.
Milyen babaruhát válasszunk az első napokra?
Egy újszülött ruhatárának kihagyhatatlan elemei a body és a rugdalózó. Milyen szempontokat vegyünk figyelembe a kiválasztásuknál?
-
-
- a body legyen hosszú ujjú: a legnagyobb nyári melegeket leszámítva nem lesz szükségünk rövid ujjú body-kra az első napokban. A babának sokkal hűvösebb a „kinti” időjárás, mint amit megszokott 9 hónapig.
- praktikusabbak az átlapolós body-k egy újszülöttnek: az első hetekben többször előfordulhat kisebb-nagyobb baleset, és sokkal könnyebb ilyenkor nem a baba fején áthúzni a termést. 🙂
- a legkényelmesebb viselet az újszülött számára a rugdalózó: mind éjszakára, mind nappalra adhatjuk rá. Nem korlátozza a mozgásban, és egy body-val jó melegen tartja a picit.
- válasszunk lábfejes és a kezénél befordítható rugit: a kezénél befordítható rugik segítségével meggátolhatjuk, hogy a pici baba a körmöcskéivel megkarmolja magát. Az F&F, Next és a Mamas&Papas rugik is általában ilyenek, de más angolszász márkáknál is megtaláljuk a kezénél befordítható rugikat.
- válasszunk biopamutot: a body és a rugi közvetlenül érintkezik a baba bőrével, itt mindenképpen érdemes a természetes anyagokat előnyben részesíteni.
- keressük a tanúsítvánnyal rendelkező babaruhákat: az új babaruhák esetében OEKO-TEX vagy GOTS tanúsítvánnyal rendelkező babaruhákat keressünk. Ezek biztosítják, hogy valóban biztonságos legyen a pici bőrére. Az utóbbi években egyre inkább elterjedtek ezek a tanúsítványok, már nem csak a magasabb árfekvésű babaruháknál találunk ilyet, hanem a Lidl, Aldi, a KIK és a Pepco üzleteiben is megtaláljuk őket. Sőt! A Lidl, Aldi szinte összes újszülött babaruhája GOTS minősítéssel ellátott 100% biopamutból készült.
- figyeljünk oda a babaruhák vastagságára: főleg a rugiknál! Éjszaka, vagy nappal is, amikor hűvösebb az idő, nem elég a vékony anyagból készült rugdalózó.
- szín, minta: ami jól esik. Tökéletesen megfelel a sima fehér rugdalózó, de beszerezhetünk egy pár cuki, színesebb rugit is a nappalokra.
-
Mennyi babaruha kell az újszülöttnek?
A szempontoknál szándékosan csak a body-kra és rugikra tértünk ki. Egy újszülöttnek másra nincs is szüksége. Minden más babaruha csak a mi kényelmi és cukisági faktorunkat növeli (de azt nagyon!). 🙂 Kezdésnek elég 5 body és 5 rugi. Igen, jól olvastad. Ha nem történik baleset, és tiszta marad a ruha, elég vetésforgóban kicsit megszellőztetni, nem kell rögtön fél napi viselet után kimosni őket. Érdemes 2 rugit éjszakai viseletnek befogni, éjszaka mindig azokat add rá, a többi marad nappalra. Ez a mennyiség, attól függően, hogy hányszor tudod ráadni a babára, elég a heti 1-2szeri mosáshoz. Ha mosipelusozol, úgyis el kell indítani a mosást legalább heti kétszer, így már mindegy, hogy a rugikat, body-kat is kimosod-e akkor.
Ha a kényelmesebb verziót keresed, akkor számolhatsz 7 body + 7 rugival. De ennél többel tényleg nem érdemes elkezdeni az első napokat. Ha kevésnek gondolod, bármikor be tudsz szerezni még, de az első 2-3 hétben nem lesz rá szükséged.
Mibe öltöztessem a babát, avagy babaruhatár újszülötteknek számokban
3 verzió 3 nagyságú ruhatárral. A minimalistától a teljes igényt kielégítő ruhatárig.
Minimalista (de éppen elég!) verzió – 15 db babaruha:
-
-
- 5 hosszú ujjú body
- 5 talpas, befordítható kezű rugi
- 2 sapka (télen egy vékony és egy vastag)
- 2 nyálkendő (megóvja a ruhát a nyáltól, bukásoktól, így ritkábban kell mosni)
- 1 overál (a kinti sétákhoz) – az első pár hétben bőven elég egy overál, ritkán történik akkora baleset kint, hogy ki kelljen mosni.
-
Kényelmes és változatos verzió – 22 db babaruha:
-
-
- 5 hosszú ujjú body
- 3 talpas, befordítható kezű rugi (éjszakára)
- 5 talpas pamut naci
- 4 felső (hosszú ujjú póló, pulcsi)
- 2 sapka (télen egy vékony és egy vastag)
- 2 nyálkendő (megóvja a ruhát a nyáltól, bukásoktól, így ritkábban kell mosni)
- 1 overál (a kinti sétákhoz) – az első pár hétben bőven elég egy overál, ritkán történik akkora baleset kint, hogy ki kelljen mosni. Nyárra érdemes előkészíteni egy vastagabb plüss rugit overál helyett.
-
Teljes verzió maximális cukifaktorral – 24-25 db babaruha:
-
-
- 5 hosszú ujjú body
- 5 talpas, befordítható kezű rugi (így tudod nappalra rugiba és naciba is öltöztetni)
- 4 talpas pamut naci
- 4 felső (hosszú ujjú póló, pulcsi)
- 1-2 kisruha / kantáros (a nagyszülős ebédekre, fotózáshoz, vendégekhez, csak úgy)
- 2 sapka (télen egy vékony és egy vastag)
- 2 nyálkendő (megóvja a ruhát a nyáltól, bukásoktól, így ritkábban kell mosni)
- 1 overál (a kinti sétákhoz) – az első pár hétben bőven elég egy overál, ritkán történik akkora baleset kint, hogy ki kelljen mosni. Nyárra érdemes előkészíteni egy vastagabb plüss rugit overál helyett.
-
Ha kisruhát vagy kantárost is tervezel beszerezni a picinek, akkor szükség lehet pár zoknira vagy 1-2 harisnyára is. Ugyanez a helyzet, ha a nacik (vagy esetleg a rugik) nem talpasak.
Tehát egy 20-25 darab babaruhából már egy kényelmes, mindenre kiterjedő, maximális cukifaktorral rendelkező ruhatárat tudsz kialakítani. Ha a színekre is odafigyelsz, akkor lesz egy szuper, jól variálható, szerethető baba kapszulagardróbod is.
A babák öltöztetése is kicsit olyan, mint a mosás. Mindenki tudja, hogyan milyen babaruhák kellenek egy újszülöttnek, és mégis mindenki kicsit másképp alakítja ki a baba ruhatárát. Nincs kettő egyforma. Pár hónap múlva nálad is kialakul majd, hogy mibe szereted öltöztetni a picit. Ezért fontos, hogy minél kevesebb (de átgondolt) ruhadarabbal kezdd el az első napokat, és ha már tudod, mire van szükséged, akkor kiegészítheted a ruhatárat. Arról nem is beszélve, hogy pár hét alatt az összes újszülött kisruha már kicsi lesz rá, így ha nagy ruhatárral kezded, akkor sok babaruhát egyszerűen átnő. Neked pedig fájhat értük a szíved…
Ez is tetszeni fog:
Mikor használjunk előmosást a babaruhák mosásánál?
Mire jó az előmosás a babaruhák mosásánál? Mi történik az előmosás során? Milyen esetekben van...
Babaruhaméretek
Hogyan igazodj el a különböző babaruhaméretek (és babaruhacímkék) között? Mennyit nő és hogyan...
Színpaletta babaruhákhoz
Egy jól variálható, szerethető, de egyben praktikus babakapszulához két dologra van szükségünk:...
Mi a különbség egy felnőtt és egy baba kapszularuhatár között?
Felnőtt kapszulagardróbokról egyre gyakrabban hallhatunk. Napjainkban már Magyarországon is sokan...
Babaruhák tárolása, avagy Konmari és a gardróbrendszerezők
Az első kisbabát (is) izgalommal és határtalan szeretettel várjuk. A megszületés előtti napokban,...
7 tipp a babaruhák tudatos selejtezéséhez
A babaruhák selejtezése nem egyszerű feladat, pláne egy kisbaba mellett. Minél korábban alakítunk...