Mikor használjunk előmosást a babaruhák mosásánál?
Mire jó az előmosás a babaruhák mosásánál? Mi történik az előmosás során? Milyen esetekben van szükség az előmosásra és mikor fölösleges? Ezekre a kérdésekre kaphatunk választ a cikkünkben.
1. Foltok a babaruhán
A babák tudnak alkotni. Hol az anyatej folyik össze-vissza, hol a pisi, kaki folyik ki a pelusból, néha pedig a büfik okoznak irdatlanul kinéző foltokat a babaruhákon. És a mosipelusok szépségeit még nem is említettük..
Ilyenkor gyakran felmerül a kérdés, hogy lesz ez megint tiszta? Vajon kimossa a mosógép? Nincs időm beáztatni, tegyem be 90 fokra, az majd kiveszi a foltot? Minden esetben próbáljuk meg betartani a ruhacímkén lévő utasításokat. A Sinner-ciklussal már megismerkedtünk, így az alacsonyabb hőfokon való mosás már nem lehet akadály. 🙂 A babaruhán lévő foltok kiszedésénél pedig a mosógép előmosás funkciója lesz hasznos számunkra.
2. Mikor érdemes előmosással mosni a babaruhákat?
A gyártók azt ajánlják, hogy erősen szennyezett textíliák esetén érdemes az előmosás programot is elindítani. Tehát, ha porral, homokkal szennyezett a ruha. Ez később lesz aktuális, amikor másfél-két évesen felfedezik a homokozók örömeit.
Ezen kívül a fehérjével szennyezett ruhákat érdemes mindenképpen előmosással mosnunk. Ebbe a kategóriába esik szinte minden folt a baba első hónapjaiban: tejcsi, pisi, kaki. Ezek a foltok ugyanis hőérzékenyek, és ha közvetlenül 60 vagy annál magasabb fokon mossuk ki őket, a fehérjék kicsapódnak, és a foltok beleégnek a szövetbe. Ezeket később már szinte lehetetlen eltávolítani a kisruhából.
Ha nem szennyezett erősen a ruha, akkor viszont nincs szükség előmosásra. A főmosás tökéletesen elboldogul a kevésbé szennyezett ruhákkal.
3. Az előmosás szerepe a mosási folyamatban
Az előmosás során három fontos dolog történik:
- Tökéletesen átnedvesednek a ruhák, így a főmosás könnyebben kimossa őket – ehhez persze az is szükséges, hogy ne tömjük tele a mosógépen.
- Az alacsony hőfok hatására a hőmérsékletre érzékeny foltok fellazulnak, a nagyobb részecskéjű szennyeződések akár teljesen el is tűnhetnek.
- Ha nemcsak sima vízzel történik az előmosás, akkor az általános mosószerben lévő enzimek elkezdik feloldani a fehérjealapú szennyeződéseket.
Az előmosás mellé válasszuk ki a ruhacímkének megfelelő mosást, és hagyjuk, hogy a gép elvégezze a dolgát.
4. Áztatás vagy előmosás?
Hasonló az alapelv mindkettőnél, csak az áztatás hosszabb ideig történik. Szinte minden mosógépen van már előmosás funkció, de az áztatás mosóprogram még nem ilyen elterjedt. Tehát ha áztatni akarunk, akkor legtöbbször kézzel, hideg vízben érdemes azon ruhák esetében, amik túlszennyezettek (pl. saras), illetve fehérje alapú foltok vannak rajtuk (pisi, kaki, vér, anyatej, kakaó,…). Az áztatás történhet akár egy egész éjszakán át (hiszen a Sinner-ciklus óta tudjuk, miért fontos az időfaktor a mosásnál).
Tehát az előmosást felfoghatjuk az áztatás gépi alternatívájaként is. Lesznek olyan foltok, amik sajnos az előmosással nem, csak áztatással jönnek ki, de a legtöbb kisebb fehérjealapú folttal kitűnően megbirkózik. Próbáld ki!
5. Tippek, trükkök előmosáshoz
Mosás előtt érdemes különválogatni az erősen és kevésébbé szennyezett ruhákat. Az erősen szennyezett ruhákra elindítani az előmosást. Mivel a töltet kisebb, jobban átnedvesednek a ruhák, jobban éri őket a mosószeres víz, így az előmosás hatékonyabb lesz. Amikor pedig lement az előmosás, be tudjuk tenni a többi ruhát is, ami kevésbé szennyezett, de a főmosással tökéletesen megtisztulnak majd. Ehhez annyi szükséges, hogy egyszer nézd meg, kb. mikor ér véget az előmosás a mosógépben – kb. 20 perc szokott lenni, de ez mosógépenként változhat. Később már tudni fogod, mikor kell bepakolni a többi ruhát is a gépbe.
Néha szedjük elő a mosógépünk használati utasítását, és fussuk át még egyszer, mire képes. Vannak olyan mosóprogramok, amik még jól jöhetnek, és így nemcsak ugyanazt az 1-2 programot indítjuk el az egyre okosabb gépeknél.
Amit ne felejts el!
Bizonyos esetekben tehát fontos lehet az előmosás a babaruhák mosásánál. Az előmosás során a hőre érzékeny foltok fellazulnak, feloldódnak, a nagyobb szennyeződések eltűnhetnek. A fehérjealapú foltoknál, pisis, kakis, anyatejcsis foltoknál mindig indítsunk előmosást is, mert ennek hiányában a foltok beéghetnek a szövetbe.
Ez is tetszeni fog:
Babaruhák mosása alacsony hőfokon
Egy kisbaba születése rengeteg változást hoz a család életébe. Ezernyi kérdésre keressük a...